Niezbędne przybory

Aby zacząć przygodę z nalewkami, nie potrzeba zbyt wiele specjalistycznego sprzętu. Wystarczą zwykłe kuchenne przybory, trochę chęci i w ostateczności spacer do pobliskiego sklepu. Poniżej krótka lista podstawowych przyborów:

Etykiety

Piękne, darmowe etykiety do pobrania.

Etykieta do nalewek

1. Butelki – powinny być 100% szczelne, raczej zakręcane, gdyż korki od wina nie są przystosowane do przechowywania wysokoprocentowych trunków – wysychają lub rozmiękają. Nadto od częstego stosunkowo otwierania – prędzej, czy później uszkodzą się. Warto posiadać parę butelek z ciemnego szkła, nie przepuszczających światła. Do przetrzymywania nalewek, mogą posłużyć nam zarówno butelki pół, jedno, dwu, pięciolitrowe, jeśli chcemy sprawić komuś prezent warto mieć pod ręką parę buteleczek ozdobnych.
2. Słoiki, gąsiory, balony, butle – szklane, każdorazowo dobrze umyte, powinny posiadać dość dużą szyjkę, tak aby zarówno wkładanie jak i wyjmowanie owoców nie nastręczało trudności.
3. Lejek lub lepiej dwa.
4. Pojemnik z dokładną miarką.
5. Waga kuchenna o dokładności do 1 grama.
6. Długa drewniana łyżka do mieszania.
7. Srebrny nóż (lub plastikowy) – potrzebny do krojenia np. gruszek.
8. Filtry – gęste i rzadkie płótno lub bibuła filtracyjna, filtr do kawy.
9. Drylownica do wiśni – sprawdzona i szybka.
10. Areometr-Alkoholomierz
11. Spiżarnia, apteczka, szafka o niskiej temperaturze wewnątrz.
12. Etykiety – (papier, taśma, flamaster, drukarka, etc.), lak.
13. Wężyk do zlewania nalewki z nad osadu.
14. Cierpliwość.


Jarosław Głasek
Podstawy

2 komentarze “Niezbędne przybory”
  1. Ocena 5

    Witam, nalewki robie już od kilkunastu lat, zawsze to były małe ilości rzędu 1-2 butelki danego typu i zawsze na oko. Moja ulubiona to śliwka tylko musi postać min. 3 lata. Pytanie mam o sprzęt, bo chce zrobić teraz większą ilość i dlaczego wszędzie jest napisane by robić w szkle? Zastanawiałem się nad sporym garnkiem ze stali kwasoodpornej. Wino u mnie fermentuję w polipropylenie i tylko dojrzewa i leżakuje w szkle. Wiem, że potrzeba słoneczka ale jak mogę trzymać w ciepłe to chyba słoneczko zbędne. Czy nalewki mogą powstawać w czymś innym niż szkło czy kamionka? Czy sos się utlenia itp? Tylko proszę bez odpowiedzi w stylu plastik jest zły, doskonale znam + i – PP. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Cóż to trudne pytanie. I chyba trzeba by oddzielnego badania i artykuły na ten temat. Ale proszę zwrócić uwagę na to, że promienie słońca (różne długości fal) i ciepło to nie to samo. Stąd butelki piwa zielone i brązowe i różne samki w różnym czasie… Po drugie jednak szkło jest mniej reaktywne i wszystko widać… Plastik ma zalety, ale w świetle najnowszych badań… – nie zawsze nawet ten certyfikowany jest tak neutralny w skali nano, jak nam się jeszcze dwa, trzy lata temu zdawało. A najgorsze jest to, że raczej w domowych zaciszu nie zrobimy porządnych badań. Może w niedalekiej przyszłości uda mi się trochę więcej o tym napisać.

      Jarosław Głasek

Napisz komentarz